AYVALIK TURİZM DANIŞMA BÜROSU

ALIŞVERİŞ VE HEDİYELİK EŞYA

Ayvalık kent yaşamında semt pazarları ayrı önem taşır. Bir haftanın neredeyse bütün ihtiyacı bu pazarlardan karşılanır. Perşembe günü Ayvalık kent merkezinde, cumartesi Alibey/Cunda Adası’nda, pazarları Armutçukta ve salı günü Sarımsaklı’ da semt pazarları kurulur. Özellikle Ayvalık Perşembe Pazarı’ndaki cümbüş görülmeye ve yaşanmaya değerdir. Dalından yeni toplanmış ürünleri, yöreye özgü otları – istifno, arapsaçı, deniz börülcesi, semizotu ve daha nicesi, ayrıca giyimden mutfak eşyasına, perdeden takıya her türlü ürünü bulmak mümkündür bu pazarda.

Ayvalık’a özgü alabileceğiniz hediyelik eşya zeytinyağı ve zeytin ürünleridir. Dünyanın en leziz zeytinyağı Ayvalık’ta üretilir. Zeytin ve zeytine bağlı ürünler çeşitli sunumlarla beğeninize bırakılmıştır. Sabunun ham maddesinin de bölgede olmasına karşın sabun üretimi giderek azalmaktadır. Az sayıda da olsa kişisel çabalarla üretilmiş hediyelik sabun bulabilirsiniz.

Ayrıca, ülkemizin çeşitli yerlerinde bulabileceğiniz dokuma ve işlemeleri, seramik ve çinileri ve benzeri çeşitli ürünleri Ayvalık ve Alibey/Cunda sokaklarında da, hediyelik eşya dükkânlarında görebilirsiniz.

Ayvalık şehir merkezinde dericiler,  kuyumcular ve hediyelik eşya satışı yapan dükkânlar vardır. Ayrıca Perşembe günleri turistlerin çok rağbet ettikleri Ayvalık Pazarı şehir merkezinde kurulmaktadır.