AYVALIK TURİZM DANIŞMA BÜROSU

GENEL BİLGİLER

Ayvalık; Ege’nin pırıl pırıl denizini, uçsuz bucaksız kumsallarıyla kucaklayan, tarihi ve doğasıyla tadına doyamayacağınız bir Batı Anadolu şehridir. Denizin üzerine serpilmiş gibi duran adalar, altında benzersiz mercan resifleri ve yeşille bütünleşmiş koylarıyla bir doğa harikasıdır.

Ayvalık, Balıkesir iline bağlı Ege Denizi kıyısında şirin bir ilçedir. Tarihi, doğası, kültürü, mimari yapısı, yemek kültürü, su sporları ve deniz dip yapısının zenginliği, berrak denizi ve güzelim sahili ile ön plana çıkmış ayrıcalıklı bir yerleşim yeridir.

Zeytin ve çam ormanlarının denizle kucaklaştığı, iç içe geçmiş birbirinden güzel koyları, çevresini sarmalayan irili ufaklı 24 adası, adeta bir Açıkhava müzesini andıran 2000'den fazla tescilli sivil ve dini mimarisiyle eşsiz kültürel ve tarihi dokusu ve büyüleyici denizaltı dünyasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cennetidir Ayvalık…

Berrak suları ile dünyaca ünlü plajları, Türkiye’nin en büyük tabiat parkı ile deniz, kum, güneş turizminin yanında kültür turizmi, su sporları turizmi, yemek kültürü ile her zevke uygun tatil olanağını bir arada sunar. Ayvalık’ın eşsiz koylarını keşfedebileceğiniz günübirlik tekne turları yapılmaktadır. Sarımsaklı ve Altınova plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, gün batımını en güzel haliyle Şeytan Sofrasın’ da yaşayabilirsiniz. Dalış tutkunları ise 12 ay boyunca dalabilir ve deniz altındaki kırmızı mercanları, deniztavşanlarını ve daha birçok zenginlikleri görebilirsiniz. Yelken ve sörf için uygun bir denize sahip olan Ayvalık, her yaşta ve derecedeki yelken ve sörfçülerin vazgeçemediği bir yerdir. Doğaseverler, Türkiye’nin en büyük tabiat parkındaki zengin flora ve faunası arasında kendini bulur.

Ayvalık’ta doğa, deniz, kültür, su sporları turizminin yanında yayla turizmi de ön plana çıkmaktadır. Kozak yaylası, fıstık çamın en fazla bulunduğu yerlerden olup, çam fıstığının işlenmesinde merkez konumundadır. Çam ağaçlarının arasında serin ve bol oksijeni içinize çekebilir ve çam fıstığından yapılan yemekleri ile kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Ayvalık 2014 nüfus sayımına göre 70.002 kişidir. Bölgedeki otellerde, apart otellerde, pansiyonlarında kalan yaklaşık 19.000 kişi konaklamaktadır. Özellikle çevre ilçelerden   gezme, yeme-içme, alışveriş yapmak, tur tekneleriyle gezinti, dalış tekneleriyle dalış yapmak için günübirlik turistler ilçemizi ziyaret etmektedir. Yaz ayları, çok hareketli ve eğlenceli geçmektedir. Ayvalık’ta her bütçeye göre konaklama tesisi bulunmaktadır. 5 yıldızlı otellerden, pansiyonlara kadar ve eski evler restore edilerek konaklama tesisleri alabildiğince çoğalmaktadır. Her isteğe cevap veren konaklama tesisleri ve kamping alanları mevcuttur.

Gelecekte çevremizi ve doğayı korumaya yönelik önlemlerin arttırılması ile deniz turizmi ve kültür turizmin yanı sıra dağcılık, sualtı dalış turizmi, ekoturizm, yamaç paraşütü gibi alternatif turizm türlerinin de gelişmesine imkân verecek potansiyel mevcuttur. Bu potansiyelin değerlenmesi ile birlikte bölge turizminin mevsimsellik özelliğinden kurtarılarak, yıl içine yayılması böylece gelen turistlerin kalış sürelerinin uzatılabilmesi mümkün olacaktır.

Tatil anlayışınız ne olursa olsun Ayvalık, tüm misafirperverliği ile sizleri karşılar ve her isteğinize cevap verir. Tek yapmanız gereken fotoğraf makinenizi alıp yola koyulmaktır!