AYVALIK TURİZM DANIŞMA BÜROSU

AYVALIK TURİZM HAFTASI KUTLANDI

Ayvalık Turizm Danışma Bürosu ve Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin birlikte organize ettiği “43. Turizm Haftası Kutlama Programı” 15.04.2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda okul öğrencileri tarafından hazırlanan çeşitli etkinliklerle coşkulu şekilde kutlandı. Programın açılış konuşmasını Ayvalık Turizm Müdürü H. Yasemin GENÇER yaptı.

“Bakanlığımızın 2015-2019 dönemi Strateji Planında üzerinde durulan stratejik amaçlardan biri de; Ülkemizin, turizm alanında uluslararası ölçekteki rekabet gücünü, pazar payını ve marka değerini arttırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için alternatif turizm türlerini çeşitlendirerek, turizmi yılın her dönemine ve her bölgeye yayılmasını, geliştirilmesini ve sektörde kalitenin arttırılmasını sağlamak gerekmektedir.Eğitim, insan yaşamını şekillendiren en önemli unsur, eğitime yapılan yatırım da geleceğin daha iyi dizayn edilmesine vesile olacaktır.Stratejik Planda bahsedilen “sektördeki kaliteyi arttırmak” adına Bakanlığımız ve Milli eğitim Bakanlığı 25.09.2018 tarihinde Mesleki ve Teknik Geliştirme protokolü imzaladı. Söz konusu protokol ile turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu insan gücünü sektörün katkılarıyla okul-turizm işletmeleri birliği ile yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Atılan adımlar, İlçemizin de önemli sorunlarından olan nitelikli iş gücü için stratejik öneme sahiptir. Projeyi destekleyen işletme ve okullarla sektörün ihtiyacı olan personel yetiştirilecek, böylelikle eğitim ve turizmin yanı sıra Türkiye’ye de katkı sağlayacaktır.Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz de bu proje kapsamında yer almaktadır.   Meslek lisemiz ve Turizm Müdürlüğü olarak bu işbirliğini uzun yıllardır gerçekleştiriyor olmaktan da gurur duyuyorum.Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize teşekkür eder, 2019 yılı turizm sezonunun bütün paydaşları açısından verimli olmasını diliyorum.”        

Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan Şevket Hoca Otel’de’ “Manilerle Kültürümüz”, “10. Yıl dönümü’, ‘Efekt Otel’ skeçleri, halk oyunları, geleneksel kına gecesi gösterileri ve öğrencilerin seslendirdiği şiir ve konuşmalar, programa katılanlar tarafından beğeniyle izlendi.
Öğrencilerimize yeni ufuklar açmak ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının nitelikli personel yetiştirmek amacıyla imzaladığı işbirliği protokolünü desteklemek için “Geleceğin Turizmcileri, Yöremiz Profesyonelleriyle buluşuyor” konulu bir panel düzenlenmiştir.

Ayvalık Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Sn. Yakup DİNÇ, panele moderatör ve konuşmacı olarak katılmıştır. Murat Reis Ayvalık Otel Genel Müdürü Sn. Muzaffer BULGURCUOĞLU ve Ortunç Hotel Genel Müdürü Sn. Gürol ONİKİLER, panele konuşmacı olarak katılmışlardır.

Dr. Öğretim Üyesi Sn. Yakup DİNÇ, öğrencilerin lise sonrasında yükseköğretimde ne gibi fırsatlar beklediğine ilişkin bilgiler vermiştir. Sonrasında ise öğrencilerin üniversite seçimi ve yurtdışında çalışmaya ilişkin sorularını yanıtlamıştır. Murat Reis Ayvalık Otel Genel Müdürü Muzaffer BULGURCUOĞLU ve Ortunç Hotel Genel Müdürü Gürol ONİKİLER; turizm sektöründeki deneyimleri, turizm sektöründe çalışmanın avantaj ve dezavantajları, turizmi gelecekte neler beklediği gibi konularda görüşlerini dile getirmişlerdir. Son olarak ise panel konuşmacıları, öğrencilerin turizm sektörü hakkındaki sorularına cevap vermişlerdir.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg