AYVALIK TURİZM DANIŞMA BÜROSU

TURİZM ÇEŞİTLERİ

KIYI TURİZMİ

- Sarımsaklı Plajları :İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Apollon ile Selen’in aşkına tanıklık ettiği rivayet edilen plaj, 7 km uzunluğu ve 100 m. eni ile Türkiye’nin en uzun kumsallarından biri olarak bilinir. Kumunun, insan vücuduna yapışmama özelliği ile dikkat çeken plaj, birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve eğlence mekânlarına sahiptir.

- Badavut (Şahinkaya) :Sarımsaklı plajlarının devamı olup, ince ve temiz kuma sahiptir.

- Altınova:Ayvalık ilçesinin şirin bir bucağı olan Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13 km. olan belde, piknik ve gezi yerleri ile orman içinde dinlenmeye olanak sağlamaktadır.

- Ali Çetinkaya (Armutçuk) :İlçenin kuzey kıyısında temiz, ince kumu ile halka açık bir plajdır.

- Duba Mevkii (Belediye Plajı) :Alibey Adası yolu üzerindedir.

- Alibey Adası (Cunda) :İlçe merkezine karayolu ile 8 km. uzaklıktadır. Adanın çevresi doğal plajdır. Balık lokantaları ile ünlüdür.


YAT TURİZMİ

İlçemizde 1 adet marina ile 1 adet yat - çekek yeri bulunmaktadır.

Firma adı: SETUR MARİNA

Adres : Atatürk Bulvarı Devlet Hastanesi Karşısı Yat Limanı – AYVALIK
Tel : 0 266 312 26 96
Faks : 0 266 312 23 16 
Yat Kapasitesi : 200 Deniz -150 Kara Yat Kabul Kapasitesi Ortalama : 650 tekne
Koordinatlar : 39 19 N - 26 41 E
Verilen Hizmetler :Bağlama, Çekme/Atma (80 ton travel lift), gümrük işlemleri, elektrik,su, internet, telefon, teknik bakım- onarım, katı sıvı atık alımı, yakıt ikmali.
Web Site : www.seturmarinas.com

E-Mail : ayvalik@seturmarinas.com


Firma Adı : SADAN YAT ÇEKEK YERİ

Adres :Ayvalık Eski Otogar Karşısı No: 9 
Tel :0 266 331 23 19
Faks :0 266 331 32 21
Yat Kapasitesi :Karada 110 Yat 
Koordinatlar :39 10’ 8’’ - 26 11’ 8’’
Verilen Hizmetler :Her türlü bakım – onarım, tadilat, yeni imalat, çeşitli deniz boyaları ve
aksesuarları satışı, yerli ve yabancı teknelere kışlama imkanı, gemi mühendisliği tasarım ve hizmetleri.
Web Site : 
alisadan@mail.koc.net

TUR OLANAKLARI

1. Ayvalık adalarına yemekli ada turları yapan tekneler, ilçe merkezindeki Cumhuriyet meydanından sabah 10:00 -11:00 arası hareket edip, akşam 18:00 – 19:00 gibi dönüş yapıyor. Bu teknelerde öğlen yemeğinde bu yöreye özgü ünlü Papalina balığını yiyebilirsiniz,

2. Ayvalık’ın çevresindeki 22 ada ile Cunda Adası’na saat başı kalkan tekneler bulunmaktadır,

3. Gemi ile ilçe merkezinden Midilli Adası’na geçiş,

4. Merkezden Truva, Assos, Dikili, Çandarlı, Ören (Burhaniye), Akçay’ a otobüs ile gidilebilir.

5. Merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşabileceğiniz Şeytan Sofrası’ nda güneşin batışı seyre değer.

6. İlçe çevresinde bulunan Kazdağları, Bergama, Assos (Behramkale), Bozcaada, Çanakkale Şehitlik turu günübirlik turlar, seyahat acentaları tarafından düzenlenmektedir.

DENİZ TURİZMİ

Su Altı Dalış

            24 adası ile birlikte su altı dalış turizmi ile de ziyaretçilere alternatif bir spor faaliyeti sunmaktadır. 

Kırmızı Mercan’ın büyüleyici güzelliğine tanık olun. Ayvalık, 34 noktada Kırmızı Mercan tespit edilmesiyle Kızıldeniz’in bile önüne geçerek, birinci sıraya yerleşiyor. Türkiye’de kırmızı denizyıldızı ya da sadece bu yörede bulunurken, deniztavşanı da yoğunluklu olarak Ayvalık sualtında görülüyor. Türkiye’ nin en zengin sualtı dip yapısına sahip Ayvalık, dünya destinasyonları arasında 24 adası, 60 dalış noktası, 12 ay dalış olanakları ile önemli bir çekim merkezidir.

Zengin su altı flora ve faunası bakımından ekolojik niş oluşturan Ayvalık Adaları’nda binlerce yıldan beri oluşan deniz dibinin güzellikleri ve zenginliklerini görebilmek mümkündür. 

Ayvalık’ın 34 noktasında bulunan “Kırmızı Mercan” büyüleyici olup, Kızıldeniz’i bile geride bırakmaktadır. Mercan resifleri, açısından zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki denizi ve çok sayıda dalış yapılacak bölgesi ile yoğun olarak tercih edilmektedir.

            Uzmanlar, Ayvalık’ ın hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda bile dalış yapılacak bölgelerin bulunması, derin akıntı, gece, reef dalışları ve değişen derinlikteki bölgeleriyle her seviyedeki dalgıca hitap ettiğini belirtmektedir.

Su üstü Sporları

İlçemizde Su Sporları olarak; Ayvalık adalarına yapılan günübirlik tekne turları, banana, su kayağı, jet ski ve su altı dalışları...vb. alanlarda faaliyetler, Ayvalık merkez ve Sarımsaklı Plajı kıyılarında yapılmaktadır.

Yelken ve Sörf

İklimsel özelliklerin uygunluğu açısından sörf ve yelken sporları için de tercih edilen Ayvalık’ ta uygun parkurlar ve rüzgar sizleri beklemektedir. Artık yörenin simgesi haline gelmiş, süreklilik arz eden ve tatlı tatlı esen rüzgâr yelken ile rüzgâr sörfü (Windsurf) için son derece elverişlidir. Gerek denizlerimiz, gerek rüzgârımız, gerekse kıyı şeridindeki tesislerimiz ile ilçemiz “yelken ve rüzgâr sörfü (Windsurf) Yarışmaları” için ideal bir yerdir. Profesyonel eğiticiler eşliğinde istediğiniz aktiviteleri keyifle ve güvenle yapabilirsiniz. Ayvalık Yelken ve İhtisas Kulübü, Ayvalık’a gelen ziyaretçileri ve Ayvalıklıları yelken sporuyla tanıştırıyor.

GASTRONOMİ TURİZMİ

Mutfağı ile ön plana çıkan Ayvalık, gastronomi turizmi açısından önemli bir destinasyondur. Ege Mutfağının en güzel özelliklerini taşıyan Ayvalık mutfağı, zeytinyağını baş tacı yapmıştır. Birbirinden leziz deniz ürünleri, yörede yetişen otlardan yapılan yemekler ve zeytinyağlılar damak zevkinize hitap edecek niteliktedir. Rum halkının yanı sıra Balkanlardan göç eden Türklerin kültürleri yemek kültürlerine de yansımıştır. Burada ikamet eden mübadiller, kültürlerini aradan 90 yıl geçmesine rağmen unutmamışlar ve yaşatmak için de yoğun çaba sarf etmişlerdir. Boşnak, Bulgar, Girit, Midilli ve Selanik kültürlerinden etkilenen Ayvalık Mutfağının yemek çeşitliliği, otantik ve yenilikçi damak zevklerini ortaya koymaktadır.  

Papalina balığı çok özeldir. Sadece Ayvalık’ta bulunur. Ama Ayvalık denizi tüm balıklar ve diğer canlıları cömertçe sunar. Hemen hemen her tür balığın en iyisi ile kalamarlar, ahtapotlar, karidesler, kara dikenler (denizkestanesi) Ayvalığı ziyaret edenlerin sofrasında yer alır.